Zastosowanie czystka w medycynie naturalnej

Zastosowanie czystka

W medycynie ludowej Olejek z Czystka Ladanowego był stosowany przy leczeniu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych ( gardła, migdałków, zatok) jako składnik inhalacji wodnych. Kilka kropel dodawano do naczynia z gorącą wodą.

W połączeniu ze spirytusem był stosowany przez nacieranie klatki piersiowej przy chorobach przeziębieniowych oraz nacieranie stawów przy chorobach zwyrodnieniowych i reumatycznych.

Napar z czystka ladanowego nadaje się do leczenia nieżytów przewodu pokarmowego i do przemywania skóry, czy okładów. Z uwagi na rozpuszczalność związków fenolowych (galusany) w wodzie – napar ma cenne działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, ściągające i przeciwkrwotoczne.

 

Leczenia skóry trądzikowej

 

Leczenie skóry trądzikowej nie należy do łatwych. Przy cerze trądzikowej należy unikać stosowania substancji wysuszających ( np. Na bazie alkoholu), ponieważ będą  powodowały zwiększone wydzielanie sebum. Dlatego też do codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej powinno się stosować kosmetyki nawilżające. Podstawowym kosmetykiem wspomagającym leczenie trądziku jest olejek z czystka ladanowego. Dzięki związkom fenolowym olejek z czystka cechuje silne działanie przeciwzapalne i antyseptyczne. Krople oleju należy połączyć na dłoni z codziennie stosowanym kremem i nanieść na twarz, szyje i dekolt omijając okolice oczu. Na ropne wysięki można aplikować nierozcieńczony olejek z czystka np. za pomocą patyczka do czyszczenia uszu. Należy pamiętać aby omijać niezmieniona chorobowo skórę. Do codziennej pielęgnacji stosować naturalne mydło z czystkiem.

Menu Title