Cistus in alternative medicine

W medycynie ludowej Olejek z Czystka Ladanowego był stosowany przy leczeniu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych ( gardła, migdałków, zatok) jako składnik inhalacji wodnych. Kilka kropel dodawano do naczynia z gorącą wodą.

W połączeniu ze spirytusem był stosowany przez nacieranie klatki piersiowej przy chorobach przeziębieniowych oraz nacieranie stawów przy chorobach zwyrodnieniowych i reumatycznych.

Napar z czystka ladanowego nadaje się do leczenia nieżytów przewodu pokarmowego i do przemywania skóry, czy okładów. Z uwagi na rozpuszczalność związków fenolowych (galusany) w wodzie – napar ma cenne działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, ściągające i przeciwkrwotoczne.

 

Wspomaganie leczenia skóry trądzikowej:

Przy cerze trądzikowej należy unikać stosowania substancji wysuszających ( np. Na bazie alkoholu), ponieważ będą  powodowały zwiększone wydzielanie sebum. Dlatego też do codziennej pielęgnacji powinno się stosować kosmetyki nawilżające. Podstawowym kosmetykiem wspomagającym leczenie trądziku jest olejek z czystka ladanowego. Dzięki związkom fenolowym olejek cechuje silne działanie przeciwzapalne i antyseptyczne. Krople oleju należy połączyć na dłoni z codziennie stosowanym kremem i nanieść na twarz, szyje i dekolt omijając okolice oczu. Na ropne wysięki można aplikować nierozcieńczony olejek np. za pomocą patyczka do czyszczenia uszu. Należy pamiętać aby omijać niezmieniona chorobowo skore. Do codziennej pielęgnacji stosować naturalne mydło z czystkiem.

Menu Title